Actividades / İspanyol kasabasında Türkiye sevdalısı grup

  • casaturca
  • 0 Views
  • 0 Comment
  • No tags

ALİCANTE (CİHAN)- İspanya’nın Alicante şehrine bağlı Sax kasabasında Türkiye sevdalısı İspanyolların kurduğu “Los Turcos” (Türkler) grubu üyeleri Türk işadamları tarafından verilen yemekte bir araya geldi. Türk İspanyol Dostluk Derneği (AHIT) ve Alicante civarındaki Türk işverenlerin ortaklaşa düzenledikleri yemeğe Sax Belediye Başkanı Vicente Gil Sauco’nun yanı sıra yaklaşık yüz kişi katıldı.

Los Turcos Grubu Başkanı “Tito” lakaplı Francisco Sanches Chico programı “Türkiye’den gelen Türklerle İspanya’da yaşayan Türklerin buluşması” olarak nitelendirdi. Bu güzel organizasyondan dolayı AHIT’e ve Türk işadamlarına teşekkür eden Los Turcos Başkanı Chico, programla birlikte birbirlerini daha yakından tanıma imkanı bulduklarını ifade etti. Programı çok beğendiğini belirten Belediye Başkanı Vicente Gil Sauco da emeği geçenlere teşekkürlerini iletti ve en kısa zamanda Türkiye’ye gezi yapmak istediğini söyledi. Organizasyonun ardından Sax’ta ihtiyaç sahibi 60 kişiye yemek dağıtıldı.

KASABADA 50 KİŞİ TÜRKÇE ÖĞRENİYOR

1920 yılında kurulan Los Turcos grubu her sene 1-5 Şubat tarihleri arasında düzenlenen “Müslümanlar ve Hıristiyanlar” festivalinde Türkleri temsil ediyor. Festival günü sokaklar Türk bayraklarıyla donatılırken Los Turcos grubu Osmanlı kıyafetleriyle resm-i geçide katılıyor. Yaklaşık 740 Coinstar fees üyesi bulunan gruba dahil olmak için yıllık belirli bir ücret vermek gerekiyor. 10 bin nüfusu bulunan kasabada AHIT derneğinin girişimleriyle bu sene 50 kişi Türkçe öğrenmeye başladı. Yaşları 17 ila 45 arasında değişen öğrenciler arasında Los Turcos derneğinin sekreteri Maricarmen Monxo Verdejo da bulunuyor.

Öğrencilerden çok olumlu tepkiler aldıklarını dile getiren Verdejo, dernek olarak Türkçe derslerine ev sahipliği yapıyor olmaktan gurur duyduklarını ifade etti. CİHAN

Now that you've safety-enabled their device www.besttrackingapps.com/ to help provide an age-appropriate experience, add the apps, games, music and educational content you'd like your child to experience
TURQUIA